Kush me kë, tash?

17 Maj 2014 - 09:01 - Adriatik Kelmendi      

Njëjtë si në pragzgjedhjet e vitit 2010, edhe në prag të zgjedhjeve 2014 – tashmë me intencë që të kthehet në traditë - i erdhi radha kolumnes së pazakontë, si imponim i situatës së pazakontë politike aktuale. Në “pamundësi” të analizimit të transferimeve dhe lëvizjeve që kanë ndodhur për një kohë të shkurtër, ju risjell kuizin e para katër vjetësh me rifreskime të domosdoshme (sa shumë risi për më pak se 4 vjet!), bashkë me këtë më të riun, pa harruar dy barsoletat profetike (sizifiane?!). Sigurisht se përfundimet që do të nxirrni pas leximit të tyre do të jenë edhe një ndër analizat më të mira që mund të bëhen për situatën parazgjedhore në Kosovë

Kuizi: 10 nëntor 2010, versioni 2.0

KUIZI MË I VËSHTIRË në Kosovë vazhdon të jetë ai që përfshin pyetje politike.

Nëse do të votosh një parti rugoviane, për cilën parti duhet të votosh?
- LDD
- LDK
- AAK
- Një tjetër!!!
- (AKR 2014)

Bujar Bukoshi është nga:
- LDK
- PReK
- AAK
- PDK
- (Opsion i hapur shtesë 2014)

Me “himnin” “Kur ka ra kushtrimi në Kosovë”, anëtarët e cilës parti do të ngrihen në këmbë?
- AAK
- LDK
- Nga të dyja
- Nga asnjëra
- (Dilema vazhdon 2014)

Bajram Kosumi ka qenë kryeministër i Kosovës si anëtar i cilës parti?
- Bashkimi për Demokraci
- PPK
- AAK
- Nuk ka qenë kurrë kryeministër
- (Ka përparime 2014)

Çka e lidh AKR-në me numrin 7?
- Numri i ulëseve në Kuvend
- Numri i partive në koalicion
- Numri i deputetëve që e kanë braktisur partinë
- Numri i personave me emrin Ibrahim në parti
- (Matematika vazhdon të vlejë 2014)

Rexhep Selimi është:
- Inspektor i përgjithshëm i UÇK-së
- Sekretar i përgjithshëm i AAK-së
- Ministër i QPK-së
- Anëtar i listës së “Vetëvendosjes”
- (Status quo 2014)

Vendet në listën e PDK-së për zgjedhje i cakton:
- Kryesia e partisë
- Kryetari
- I sjell lejleku
- I cakton dikush jashtë partisë
- (“Ka vende boll, veç hajde” 2014)

Akronimi i drejtë i Frymës së Re është:
- FAIR
- FER
- FERR
- (telefono mikun)
- (FAIL 2014)

Në listën e lëvizjes “Vetëvendosje” janë:
- Albini me shokë
- Shokët e Albinit
- Të gjithë janë shokë
- Të gjithë janë zotërinj
- (Askush nuk po e njeh më askënd 2014)

Agim Çeku ka shkuar me:
- AAK-në
- AKR-në
- FSK-në
- Gruan në Kroaci
- (F*ck 2014, për çka po bëhet fjalë këtu?!)

Lidhni këta ish-deputetë me partitë të cilave u takojnë:
Riza Smaka PKD
Naim Rrustemi LDK
Driton Tali AAK
Zafir Berisha AKR
Smajl Kurteshi LDD
Bajram Kosumi LVV
Kaçusha Jashari BD
(vazhdojeni vetë...)


Mst: Kuizi: 14 maj 2014

Motoja para-para-zgjedhore e Hashim Thaçit është:
- Emisioni i ri?
- Misioni i ri?
- Milioni i ri?
- Konfuzioni i ri?

Për ku është nisur Fatmir Limaj?
- Është nisur drejt paraburgimit?
- Është nisur drejt shtëpisë?
- Ka marrë nismë drejt fundit në politikë?
- Ka nisur fundin e PDK-së?

Si të kuptohet forma dhe reforma akademike, Isa Mustafa style?
- Mustafa ka formuar LDK-në?
- Mustafa ka reformuar LDK-në?
- Mustafa ka reformuar Prishtinën?
- Mustafa ka reformuar vetveten?

Maxi për AAK-në do të thotë:
- Ikja e maxi-biznesmenit kosovar?
- Ardhja e biznesmenit të Maxi-t?
- Maximizim i rezultatit?
- Maximumi i Ramush Haradinajt?

Ilir Deda është:
- Bashkëthemelues i FER-it
- Bashkëthemelues i Presidencës
- Bashkëthemelues i KIPRED-it
- Bashkëpishmanxhi i “Vetëvendosjes!”

Çka ka të re tek Ukë Rugova?
- I ka rënë vizë LDK/LdrIR/AAK/PDK/AKR-së?
- Po pret ta marrë vizën?
- I është refuzuar viza?
- Është, thjesht, vizitor?

Cila është sot shoqëria civile?
- Kjo s’është pyetje politike
- Shoqëria është e pafajshme
- Civilët janë të pafajshëm
- “Urime, ti ke talent!”

Margarita Kadriu është:
- Bionde e bukur me sy të kaltër?
- Është kryeshefe në gazetë?
- Është luftëtare për të drejta të barabarta të grave në kryesitë e partive?
- Gazetare e rubrikës Makifete Saliuka?

Vazhdon rubrika: Lidhni këta ish-deputetë me partitë të cilave u takojnë:
Alma Lama AKR
Afrim Kasolli LDK
Lumnie Morina PDK
Emin Gërbeshi LB
Muhamet Mustafa NISMA
Ramiz Kelmendi PD
Amir Ahmeti KDTP
Hydajet Hyseni AAK
(vazhdojeni vetë...)

Mst: Humori profetik parazgjedhor i 2010-s

Barsoleta I:
Hyn plaka në vendvotim. Voton dhe del. Pas pesë minutash kthehet e djersitur dhe e mbushur frymë.
“Pse u ktheve, loke?”, e pyesin te dera.
“O, pasha loken, e kam gabu votën. Kam dashtë me votu për Filan Fistekun , e e kam votu dikend tjetër”.
“Aiii, mos u mërzit loke, e kemi vërejtë e e kemi përmirësu”.

II.
I kishte mbetur njërit hatri në babanë e vdekur.
“Pse, bre, çka të ka ba?!”, e pyetën.
“Po është çu baba nga vorri veq për me votu e s’erdh me na pa hiq”.

[email protected]
Twitter: @adriatikk 

_________________________

  • Emri i njohur për redaksinë
comments powered by Disqus
Adriatik  Kelmendi
Adriatik Kelmendi

Vështrime tjera

Enver Robelli

Enver Robelli

Muret

A do t’ia shesin serbët Donald Trumpit murin e Mitrovicës? A është dizajnuar ende flamuri i Bashkësisë së Komunave Serbe? Muri, n...

Augustin Palokaj

Augustin Palokaj

Rastet e humbura për njohje ndërkombëtare të Kosovës

Kur liderët e Serbisë në takime në Bruksel ankohen se “BE-ja po i mbështet shqiptarët e Kosovës dhe Pavarësinë”, si argument se...

Flaka Surroi

Flaka Surroi

Muret që i ngremë vetë

Muri ra me të pestin. Krejt u “gëzuan”. Shumë u veturuan. U fotografuan para bagerit – sepse Muri i Berlinit kishte rënë pa ...

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

ec me kohën...