Studenti aksidentalisht krijon eksploziv shumë të rrezikshëm

16 Shkurt 2017 - 14:54      

Ndërtesat e Universitetit të Bristolit janë evakuuar për shkak se një student aksidentalisht ka krijuar një substancë shpërthyese të madhësisë së njëjtë që ishte përdorur gjatë sulmit terrorist në Paris, transmeton koha.net.

Hetimet nga Universiteti Bristol, kanë gjetur se triaceton triperoksidi (TATP) është “formuar në mënyrë të paqëllimshme gjatë një procedure të zakonshme”.

Një kordon policor është ngritur rreth ndërtesës së kimisë në këtë universitet për shkak të këtij incidenti, transmeton koha.net.

Askush nuk është lënduar gjatë shpërthimit të kontrolluar nga ekipi i ekspertëve të bombave.

TATP është përdorur nga militantët gjatë sulmit në Paris, ndërsa më vonë është gjetur edhe autoritetet belge pas sulmit në Bruksel.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...