Aeroplani që ka një tipar që deri tani nuk është parë [foto]

15 Shkurt 2017 - 18:18      

Fluturimi për shumë njerëz do të thotë që të hyjë në një tub me presion metalik e me hapësirë të vogël në të, transmeton koha.net.

Madje edhe aeroplanët e mëdhenj biznesi me çmime tetë shifrore ofrojnë shumë pak pamje të natyrës me dritare shumë të vogla.
Por tani Embraer ka bërë një interier revolucionar në botën e aeroplanëve.

Dizajni konceptual i interierit i thirrur Kyoto Airshp, Embraer ka propozuar që në avionin e biznesit Lineage 1000 të hapë dritare të mëdha vertikale që përshkojnë edhe tavanin.
Aty për herë të parë në një aeroplan të madh do të jetë një kabinë mbi 10 metra katrorë, transmeton koha.net.

Megjithatë kjo kompani ka treguar se dritaret e mëdha, kur të jenë nën diell mbi re, do ta bëjnë kabinën shumë të nxehtë.
“Ne i kemi dëshmuar vetës se mund ta bëjmë këtë”, ka thënë një nga drejtuesit e kësaj kompanie.

“Kur ndonjë nga konsumatorët e Lineage do të jetë i gatshëm ta porosisë këtë aeroplanë, ne do ta bëjmë”, ka shtuar ai.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...