Katër ditë diskutim publik për demarkacionin

16 Shkurt 2017 - 23:41      

Komisioni i ekspertëve për matjen e territorit të Kosovës së shpejti do t’i ofrojë opinionit për diskutim publik gjithë dokumentacionin dhe gjetjet profesionale, shkencore e menaxheriale që lidhen me madhësinë territoriale të Kosovës.

Kështu ka njoftuar gjeografi, Tomor Qela, zëdhënës i Komisionit që ka thënë se ky diskutim do të zgjasë katër ditë dhe se aty mund të hyjnë të gjithë ata që duan të marrin informata.

Në Interaktiv të KTV-së, Qela ka thënë se në diskutimin që do të nisë të martën, më 21 shkurt, do të jenë të pranishëm të gjithë ekspertët që do të shpalosin të gjeturat e tyre,

“Ne raportin e dorëzojmë në qeveri me të gjitha të gjeturat, por kemi paraparë që të hapim një diskutim publiku ku do të jenë të gjithë ekspertët të pranishëm dhe do të sqarojmë të gjitha të gjeturat për secilin qytetar, studiues dhe institucion që është i interesuar të marrë informata nga komisioni”, ka thënë ai.

Qela ka sqaruar se në komisioni ka marrë disa të gjetura nga ekspertët dhe ka dalë për t’i verifikuar ato lidhur me mbulueshmërinë e territorit.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...