Teatri, medium social apo elitar?

4 Dhjetor 2016 - 08:33      

Xhevdet Doda u lind në Prizren më 1970. Ka përfunduar Akademinë e Arteve, në Degën e Artit Dramatik, në klasën e Faruk Begollit. Është themelues i Teatrit Profesionist të Prizrenit.

Gjatë viteve ka punuar në projekte të ndryshme edukative dhe promovuese për teatrin e fëmijëve dhe të rinjve, shkruan sot “Koha Ditore”. Është i angazhuar në shumë shfaqje teatrore dhe në projekte kinematografike. Jeton dhe punon në Prizren.

Doda është personazhi i kësaj jave që rrëfehet në rubrikën e përjavshme “7 Shkronjat” në “E diela e Koha Ditore”.

Pushtetet. Që nga lashtësia pushtetarë që kanë qenë protagonistë ose konsumues të angazhuar të teatrit ose cilitdo lloj arti tjetër, kanë ndikuar në zhvillimin e tij duke u dhënë stabilitet dhe liri shprehjeje... (më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara. 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...