Ngrohja me mazut e spitalit të Pejës rrezikon pacientët dhe banorët

16 Shkurt 2017 - 11:30      

Oborret e shtëpive në lagjen përreth Spitalit Rajonal të Pejës, nga shtresa e pluhurit të zi që i ka mbuluar, po u ngjasojnë mjaft hapësirave përreth termocentraleve të KEK-ut në Obiliq, shkruan sot Koha Ditore.

Këtë ndotje të ajrit dhe mjedisit sipas banorëve është duke e shkaktuar prej sa vjetësh ngrohtorja e Spitalit të Pejës, e cila pavarësisht ankesave të shumta në Drejtorinë e spitalit, nuk e ka pakësuar ndotjen.

Banorët tregojnë se edhe para disa ditësh janë ankuar serish me arsyetimin se kjo gjendje nuk durohet më. “Kaldaja që po e ngroh spitalin edhe më tutje po lëshon tym të tmerrshëm. Gjithkah mbesin gjurmët e pluhurit që po del nga tymtari, në oborre dhe shtëpia. As rrobat më nuk mund t’i lemë në ballkon se po nxihen nga pluhuri sikurse edhe shëndeti ynë”, ankohet banori Xhevdet Belegu.
(Më gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...