Degradimi rrezikon biodiversitetin në Bjeshkët e Nemuna

26 Nëntor 2016 - 11:01      

Ndonëse si element pozitiv është identifikuar niveli i ngritur i biodiversitetit nga shumëllojshmëria e florës dhe faunës, ajo rrezikohet nga mbeturinat, trajtimi jo i duhur i ujërave të zeza dhe nga menaxhimi joefikas i zonave të mbrojtura, shkruan sot Koha Ditore.

Pas tetë muaj pune studiuese në pjesët ndërkufitare të parkut kombëtar “Bjeshkët e Nemuna” dhe parkut kombëtar malazez “Prokletije”, të premten në sallën e Kuvendit Komunal të Pejës është prezantuar pjesa e parë e rezultatit të projektit “BorN – Borderless Nature.

Biodiversity Protection and Development of Prokletije and Bjeshkët e Nemuna Natural Parks”. Njëkohësisht është prezantuar publikisht për herë të parë edhe vetë projekti “BorN”, që ka si qëllim të përgjithshëm mbrojtjen dhe përmirësimin e biodiversitetit në parqet kombëtare në të dy anët e kufirit, duke nxitur zhvillimin e qëndrueshëm social-ekonomik nëpërmjet bashkëpunimit ndërkufitar në mes institucioneve, organizatave të shoqërisë civile dhe popullsisë.

(Detajet mund t’i gjeni në numrin e sotëm të Kohës Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...