NEWBORN-i bëhet gati për thirrjen e rrëzimit të mureve

14 Shkurt 2017 - 08:57      

Prishtinë, 14 shkurt - Një kamion me skele, pasditen e së hënës, ka zënë vend para monumentit NEWBORN.

Për të gjithë ata që kanë kaluar nëpër atë pjesë të kryeqytetit ka qenë paralajmërim se tashmë ka filluar puna për transformimin e pestë me radhë të veprës që është simbol i Pavarësisë së Kosovës, shkruan sot “Koha Ditore”.

Sikurse në ndërhyrjet e katër vjetëve të kaluar, kur NEWEBORN-i ka përçuar mesazhe me karakter vendor e ndërkombëtar, edhe këtë vit autori i obeliskut synon këtë: të përshkruhet një realitet vendor e ndërkombëtar dhe bëhet thirrje për ndryshime.

Ngjyrosja, që do t’ia japë pamjen e një muri, dhe rrëzimi i dy shkronjave, që të krijohet thirrja “No Walls” (Pa mure), janë mesazhe që do të përcillen nga vepra që u bë atraksion botëror qysh kur u zbulua për herë të parë më 17 shkurt të vitit 2008, në ditën kur është shpallur Pavarësia e Kosovës.

Pëlqimi për ndërhyrje në NEWBORN tashmë është miratuar nga Komisioni i Institutit të Kosovës për Mbrojtjen e Monumenteve, por ende nuk janë dhënë edhe mjetet e kërkuara.

“Do të duket sikur muri”, ka thënë autori i obeliskut, Fisnik Ismaili... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...