Prej sot, “Koha Ditore” me fejtone ekskluzive

24 Shkurt 2014 - 08:45      

Prej sot në Koha Ditore nis rubrika e përditshme e fejtonistikës. Dy fejtonet që nisin janë të dimensionit historiko-politik.

I pari është raporti special i Kongresit amerikan nga viti 1954 për “Pushtimin komunist të Shqipërisë”, ndërsa i dyti është një shkrim ekskluziv në të cilin elaborohen marrëveshjet “sekrete” mes Sllovenisë dhe Serbisë në kohën e shpërbërjes së ish-Jugosllavisë.

“E vërteta e paktit slloveno-serb kundër Jugosllavisë dhe tregtisë me armë”, është titulli i fejtonit të parë, me autor gazetarin e njohur slloven Blaž Zgaga. “Koha Ditore” i ka të drejtat ekskluzive të botimit të këtij shkrimi për Kosovë.

Ndërsa fejtoni i dytë, “Pushtimi komunist i Shqipërisë”, është raport special i Kongresit amerikan, i hartuar në vitin 1954, në të cilin shihet si e ka parë Shqipërinë komuniste Washingtoni në vitet e para të luftës së ftohtë.

© KOHA.net

 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...