Foto: Koha

Abrashi: I kemi zbuluar 710 raste ku persona të vdekur vazhdojnë të marrin pensione

29 Shtator 2015 - 18:41      

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka bërë me dije se institucioni që ai drejton, në bashkëpunim me MPB-në, kanë zbuluar deri më tani 710 raste të keqpërdorimit të pagesave të pensioneve.

Kjo për faktin se shumë familje nuk i kanë lajmëruar vdekjet e familjarëve të tyre dhe kanë vazhduar të pranojnë pagesat e pensioneve.

Sipas Abrashit, kjo gjë i ka kushtuar buxhetit të Kosovës së paku 1 milion euro në vit, ndërsa ka theksuar se ngritja e kapaciteteve të administratës pensionale, kursimet dhe reformat ligjore, hapin rrugë për ngritje të pensioneve dhe negociim të marrëveshjeve pensionale.

“Kohë më parë arritëm një marrëveshje me Ministrinë e Punëve të Brendshme, me qëllim të sigurimit dhe shkëmbimin e informacioneve në mes të dy ministrive, për rastet e lajmërimit dhe konfirmimit të vdekjes së pensionistëve, me qëllim të parandalimit dhe eliminimit të gjitha pengesave dhe problemeve të mundshme për rastet kur keqpërdoren pagesat e pensioneve.
Këtë muaj kemi filluar të bëjmë krahasimin e listave te pensioneve me regjistrat e gjendjes civile të MPB-së, përkatësisht, Agjencisë së Regjistrimit Civil. Vetëm në punën fillestare kemi identifikuar 710 raste dhe indikacionet tjera japin shenja për një kursim prej së paku 1 milion euro në vit, vetëm me këtë marrëveshje”, ka thënë Abrashi, raporton Koha.net.

“Ngritja e kapaciteteve të administratës pensionale, kursimet dhe reformat cilat do t’i shpalosim këtë muaj, hapin rrugë për ngritje të ndjeshme të pensioneve kontributive, fillimin e implementimit të dy skemave të reja pensionale, skemës së pensionit familjar dhe invalidor dhe forcojnë kredibilitetin tonë në raport me marrëveshjet eventuale ndërkombëtare në fushën e pensioneve”, ka përfunduar Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...