Nga 21 të kërkuar, arrestohen 11 aktivistë të VV

21 Korrik 2015 - 14:48      

Nga 21, sa po kërkohen aktualisht, sot janë arrestuar 11 aktivistë të Lëvizjes Vetëvdnesoje. Që të gjithë akuzohen për pjesëmarrje në dëmtimin e pronës së EULEX-it.

Gjykata Themelore e Prishtinës ka kërkuar nga Stacioni Policor Qendra, në kryeqytet, që para gjykatësit të sillet edhe Xhelal Sfeçla, aktualisht drejtor i Inspeksionit në Komunën e Prishtinës.

Jo zyrtarisht merret vesh se policia e ka kërkuar Sfeçlën në objektin e Komunës, por ai nuk është gjetur aty. Në bazë të urdhëresës së Gjykatës, të siguruar nga KTV-ja, edhe Sfeçla, sikurse të tjerët, akuzohet për veprën penale 320 të Kodit Penal: pjesëmarrje në grup që kryen vepër penale lidhur me aksionin e Vetëvendosjes të vitit 2009, kur ishin rrotulluar 28 automjete të EULEX-it.

Aksioni i Vetëvendosjes ishte kryer në gusht të vitit 2009, ndërsa gjatë proceseve gjyqësore në gjykatë është paraqitur vetëm ish-aktivisti i Vetëvendosjes, Rron Gjinovci.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...