AAB nderon ambasadorin Robert Bosch

3 Korrik 2015 - 15:04      

Ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch, u nderua me çmimin Doctor Honoria Causa, të Kolegjit AAB, për merita të veçanta në diplomacinë pro-aktivë në Ballkan.

Ky titull që është i treti me radhë që e jep ky institucion, kësaj radhe iu nda ambasadorit Bosch dhe punës së tij në përfaqësim të denjë të Mbretërisë së Holandës në përkrahjen e ofruar institucioneve shtetërore të Republikës së Kosovës në rrugën e saj për zhvillim dhe ndërtim politik.

Sipas rektorit të AAB-së, propozimi për laurimin e ambasadorit Bosch erdhi nga studentët dhe profesorët e Fakultetit të Administratës Publike, departamentit të Shkencave Politikë, fakultet ky në të cilin kanë mbajt ligjerata speciale, pothuajse të gjithë ambasadorët në vendin tonë.

"Sot kur e nderojmë ambasadorin Bosch, përmes tij dëshirojmë ta nderojmë dhe falënderojmë të gjithë korin diplomatik të akredituar në vendin tonë. Po ashtu, dëshirojmë që t'i nderojmë vendet tuaja dhe popujt, që ju shkëlqesi ambasador u përfaqësoni. Ju falënderojmë për kontributin që keni dhënà « dikur për lirinë e Kosovës, kurse sot për përkrahjen tuaj në rrugën tonë të kahershme drejt Integrimeve Evropiane", tha Tafa.

Përveç këtij çmimi, Kolegji AAB, gjatë vitit ndan edhe çmime të tjera, si çmimi për letërsi, sport etj.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...