Dekretohet gjyqtari që nuk mbrojti jetën e Diana Kastratit

12 Prill 2014 - 06:46      

Enver Shabanaj është dekretuar si gjyqtar nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, pas përzgjedhjes dhe rekomandimit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.

Gjyqësori kosovar është “përforcuar” me gjyqtarin përgjegjës për mosmbrojtjen e jetës së Diana Kastratit. Enver Shabanaj është dekretuar si gjyqtar nga presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, pas përzgjedhjes dhe rekomandimit të Këshillit Gjyqësor të Kosovës.

Shabanaj ishte bërë përgjegjës nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës për moszbatim të ligjit dhe mosdhënie të mbrojtjes për të ndjerën Diana Kastrati, e cila ishte vrarë nga ish-burri i saj në Prishtinë. Ajo kishte kërkuar mbrojtje dhe masë sigurie nga gjykata, por nuk i ishte afruar. Pak kohë më vonë ishte vrarë. (Më gjerësisht lexoni sot në Koha Ditore)

© KOHA.net

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...