Protestuesit lirojnë rrugën

28 Maj 2015 - 09:49      

Është liruar për qarkullim rruga për Komoran.

Protestuesit që prej orës 08:00 të mëngjesit kishin bllokuar rrugën, kanë vendosur që ta lirojnë atë pas më shumë se dy orësh bllokim.


 

“Drenica” bllokon magjistralen Drenas - Prishtinë [foto]

Pas vendimit të djeshëm të Gjykatës Themelore të Mitrovicës, për dënimin e Sami Lushtakut, Sylejman Selimit dhe ish-pjesëtarëve të tjerë të UÇK-së, mijëra qytetarë të Skenderajt, që nga ora 8 e mëngjesit kanë filluar një protestë në rrugët e Skenderajt, raporton KTV.

Qytetarët në duar mbanin pankarta ku bëhej thirrje kundër dënimit të ish komandantëve dhe kundër EULEX-it.

Qytetarët kanë bërë thirrje kundër dënimeve të padrejta që u bënë nga Gjykata në Mitrovicë.

Protesta e sotme është organizuar nga Shoqata e dala nga lufta dhe punëtorët e administratës komunale, të cilës i janë bashkuar edhe shumë qytetarë. Protesta ka pasur edhe në Drenas.

Qytetarët e kësaj komuna në shenjë proteste ndaj vendimit t gjykatës kanë bllokuar edhe rrugët që të dërgojnë në qytezë çka ka bërë që të krijohen edhe kolona të gjata në rrugë.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...