Redaktorët e RTK-së nesër në protestë kundër kryeredaktorëve censorë

3 Mars 2015 - 14:04      

Redaktorë të televizionit publik, të shpërfilluar nga proceset vendimmarrëse në këtë institucion mediatik, përmes një njoftimi kanë bërë të ditur se nesër, në orën 12, përmes një proteste do të shfaqin mospajtimin rreth emërimit të kryeredaktorëve në RTK1 dhe RTK3.

“Ju njoftojmë se nesër në orën 12:00, në oborrin e RTK-së do të zhvillohet një protestë e thirrur nga 12 redaktorë të RTK-së të cilët do të shprehin kundërshtimin për emërimin e Lorik Arifajt dhe Ngadhnjim Kastratit në pozitat e kryeredaktorëve në RTK1 dhe RTK3”, thuhet në njoftimin drejtuar kolegëve të medieve të tjera.

“Ashtu siç e kemi thënë edhe në reagimin drejtuar Bordit dhe menaxhmentit,”, vazhdon njoftimi, “ ne nuk pajtohemi me këtë vendim, pasi në vazhdimësi jemi përballur me presion, censurë dhe propagandë të implementuar nga këta dy individë, të cilët konsiderojmë se kanë dëmtuar imazhin e RTK-së si transmetues i pavarur publik.

Kërkesë e vetme është shfuqizimi i vendimit”, përfundon njoftimi i nënshkruar nga redaktorët:

Ardita Tafallari,
Arsim Halili,
Blerta Foniqi,
Enver Bajrami,
Festim Kabashi,
Lindita Azizi,
Meneta Zekaj­Nushi,
Mimoza Zajmi,
Rabisha Muhaxhiri,
Pranvera Munishi­ Morina,
Shkumbin Ahmetxhekaj, dhe
Valbona Ismaili­ Meholli.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...