Abrahams: Për krimet groteske po gjykohen vetëm “peshqit e vegjël”

18 Janar 2015 - 06:30      

Fred Abrahams është një “gjahtar” krimesh. U shkon pas për të dokumentuar mizoritë që u ndodhin njerëzimit gjithandej globit. Ai ishte edhe në Ballkan.

Gjatë viteve 1995-2000 ka mbuluar Kosovën si vëzhgues i “Human Rights Watch”, organizatë e cila ka publikuar edhe një raport voluminoz që përmban të dhënat për krimet dhe rrëfimet e shumë dëshmitarëve që u mbijetuan masakrave.

Së fundmi ka përfunduar edhe librin e tij për rënien e komunizmit në Shqipëri, i cili në vjeshtë do të botohet prej “NYU Press”.

Aktualisht është duke u marrë me krimet në Siri dhe Irak.

Në një intervistë të shkurtër dhënë “Kohës Ditore” nëpërmjet e-mailit, Abrahams flet për natyrën e krimeve që kishte parë në Kosovë, për mungesën e ndëshkimit të kriminelëve, për sensibilizimin e opinionit ndërkombëtar për ngjarjet e Kosovës dhe për të dhënat për krimet e Serbisë që nuk gjejnë vend në diskursin publik... (intervistën e plotë e gjeni sot në e “Diela me Koha Ditore”)

Tash gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni. 

© KOHA.net 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...