Pas pak në Rubikon flet ambasadori Delawie

16 Shkurt 2017 - 19:46      

“Kompromisi duhet të mbizotëroj mbi secilin proces në vend. Ashtu siç u zgjidh çështja e murit, ashtu duhet të vazhdohet me dialogun e aktualitetin politik në vend, me theks të veçantë, marrëdhëniet Kosovë – Serbi”, ka thënë ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie.

Ai në një intervistë për Rubikon të KTV-së bëri të ditur qëndrimin e ambasadës karshi procesit të demarkimit të kufirit me Malin e Zi se kufiri i shënuar nga komisioni është në përputhje me kufirin që ka ekzistuar qysh prej vitit 1974.

Ai inkurajon deputetët e zyrtarët qeveritarë që ta ratifikojnë marrëveshjen.

Tutje ambasadori Delawie ngrit shqetësimin për dhunën siç thotë ai politike, duke ju referuar përdorimit të gazit lotsjellës, koktejit të molotovit dhe hedhjes së gjërave në Kuvend.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...