Aktivitetet që do të shënojnë festën e 9 vjetorit të pavarësisë [video]

16 Shkurt 2017 - 19:17      

Një flamur i gjatë rreth 18 metra do të shpaloset në sheshin e kryeqytetit të premten për nder të përvjetorit të Pavarësisë.

Flamuri, përveç simboleve shtetërore, përmban edhe disa slogane të punuara nga nxënësit e shkollës fillore “Dardania” në Prishtinë.

Rrugëtimi i këtij flamuri nën tingujt e korit të nxënësve, do të fillojë nga oborri i kësaj shkolle deri në qendër të qytetit, e do të bartë mesazhet si “A kemi edhe ne borxh për të paguar?”.

Arsimtari Fatmir Dervishi thotë se në këtë mënyrë kanë dashur të shprehin pakënaqësitë e shumta gjatë këtyre viteve si shtet.

Nxënësit duan që edhe zëri i tyre të dëgjohet. Ndërkohë, shumë aktivitetet tjera pritet të mbahen për nder të kësaj feste, nën organizimin e Komunës së Prishtinës.

Pamje tjetër në këtë përvjetor ka marrë edhe Monumenti i Pavarësisë. Përveç Prishtinës, aktivitete të shumta për nder të 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës pritet të mbahen edhe në qytete tjera të vendit.


Aktivitetet që do të shënojnë festën e 9... by kohanet

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...