“Retorika nacionaliste serbe, për vota brenda nxitëse jashtë”

16 Janar 2017 - 23:35      

Florian Qehaja, ekspert i çështjeve të sigurisë, ka komentuar deklaratat e liderëve serbë lidhur me ndalimin e trenit “Kosova është Serbi”.

Të shtunën, autoritetet kosovare nuk lejuan që treni me këtë mbishkrim të futej në territorin e Kosovës, ndërsa menjëherë pas ndalimit presidenti Tomislav Nikoliq dhe kryeministri serb Aleksandër Vuçiq reaguan duke kërcënuar edhe me dërgim të ushtrisë në veri.

Sipas Qehajës, retorika e tillë në Serbi shfrytëzohet në dy aspekte. Ai thotë se njëra nga to është politike për të fituar vota, ndërsa tjetra është luftënxitëse dhe e rrezikshme.

“Në Serbi dominon retorika nacionaliste Në aspektin taktik mund të shfrytëzohet për të fituar vota, ndërsa në aspektin strategjik mund të shihet se ka aspirate të tilla. Kjo është si rasti “polici i mire, polici i keq”. Megjithatë ka deputetë që kanë dërguar mesazhe luftënxitëse”, ka thënë ai në Interaktiv të KTV-së.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...