Kryeprokurori Lumezi thotë s’ka baza për ngritje akuze rreth përgjimeve “Pronto 2”

3 Gusht 2016 - 10:32      

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi, gjatë një konference për shtyp para pak çastesh tha se nuk ka prova për ngritje akuzash në lidhje me përgjimet, tashmë të quajtura “Pronto 2”, që lidhen me deputetin dhe zyrtarin e lartë të PDK-së, Adem Grabovci.

Po ashtu ka thënë se përgjimet ishin të ligjshme, dhe kanë të bëjnë me një hetim të ngritur nga hetuesit ndërkombëtarë.
Përgjimet kanë të bëjnë me ish-ministrin e Transportit ku subjekt i përgjimeve ishte Adem Grabovci këto biseda janë të ligjshme, mirëpo nuk ka dyshim të bazuar për të ngritur aktakuzë.

Prokurori ndërkombëtar i ka pasur këto përgjime dhe ka vlerësuar se nuk ka prova për ngritjen e aktakuzës. Tani na mbetet që të gjejmë prova të reja. Nuk i kemi të gjitha të dhënat e duhura. Do të veprojmë në pajtim me ligjin . Ju garantoj se askush nuk është i paprekshëm dhe nëse ka vepër penale do të hetohen. Ftoj të gjith të kenë durim se rasti do të trajtohet dhe nëse gjenden prova të mjaftueshme do të vihen para ligjit ka thenë kryeprokurori i Shtetit,Aleksandër Lumezi gjatë konferencës për media lidhur me përgjimet.

Kryeprokurori I Shtetit Aleksandër Lumezi sot pati një takim me presidentin e vendit, Hashim Thaçi, emri i të cilit po ashtu ndihet në përgjimet “Pronto 2”. Por, për bisedën në këtë takim ai tha se kishte të bënte me mandate të prokurorëve e gjyqtarëve.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...