Agani thotë se Ministria nuk e ka “rehatuar” dajën e Grabovcit

21 Maj 2014 - 09:06      

Ministri i Shëndetësisë, Ferid Agani, ka mohuar ndikimin e Ministrisë në zgjedhjen e “dajës” së Adem Grabovcit, Curr Gjocaj, drejtor të QKUK-së, shkruan sot Koha Ditore.

Ka thënë se kompetent për këtë është Bordi Drejtues i QKUK-së, i cili është formuar nga vetë MSh-ja.

I përfoluri në aferën “pronto”, “daja” i Adem Grabovcit, drejtor i Departamentit të Shërbimeve Shëndetësore në Ministrinë e Shëndetësisë, Curr Gjocaj, të martën është zgjedhur drejtor i Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK).

Vendimi është marrë të martën në mbledhjen e Bordit Drejtues të QKUK-së.

“Bordi Drejtues i ka të gjitha kompetencat, Ministria e Shëndetësisë në këtë aspekt nuk ka kurrfarë kompetence në emërimin ose shkarkimin e drejtorit të përgjithshëm të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar”, ka deklaruar Agani.

Por, Bordi Drejtues i QKUK-së është formuar nga vetë MSh-ja para tre muajsh. Drejtues dhe anëtar i këtij bordi është Isuf Dedushaj, i cili aktualisht është zyrtar i MSh-së, ndërsa edhe njëri nga pesë anëtarët e tjerë të Bordit vjen nga MSh-ja dhe është zv.ministri Shemsi Veseli.

Për kundërkandidatin e Gjocajt dhe ushtrues aktual i detyrës së drejtorit të QKUK-së, Nijazi Gashi, zgjedhja e Gjocajt ka thënë se përbën lajm për të. Ka thënë se ka pritur që vetë të zgjidhej për këtë pozitë. (Detajet mund t’i gjeni në numrin e sotëm të “Kohës Ditore”)

© KOHA.net

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...