Rusia bllokon Rezolutën e Britanisë së Madhe për Srebrenicën

8 Korrik 2015 - 17:09      

Rusia ka përdorur veton në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të bllokuar propozimin e Britanisë së Madhe, për të njohur masakrën e Srebrenicës si "gjenocid".

Kina, Nigeria, Angola dhe Venezuela kanë abstenuar dhe dhjetë anëtarët tjerë ishin për propozimin, raporton Reuters.

Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vitaly Churkin, kishte thënë se draftrezoluta e Britanisë “nuk ishte konstruktive dhe ishte e motivuar politikisht”.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...