Foto Ilustrim

Kisha Katolike paguan për abuzimet seksuale të priftërinjve

16 Shkurt 2017 - 09:21      

Kisha Katolike e Australisë ka paguar 213 milionë dollarë në formë kompensimi për mijëra viktima të abuzimit me fëmijë që nga viti 1980, raporton Arta Tv.

Një raport nga komisioni mbretërorë ka konfirmuar se 3,066 viktima janë kompensuar nga autoriteti i kishës katolike deri në vitin 2015.
Nga ky kompensim, secilit të prekur nga këto abuzime i kanë takuar mesatarisht 91,000 dollarë.

Komisioni mbretëror australian, ditë më parë ka raportuar se 7 për qind e priftërinjve, të cilët kanë punuar në Australi ndërmjet vitit 1950 dhe 2010, janë akuzuar për abuzime seksuale me fëmijë, megjithatë shumë pak prej tyre janë ndjekur penalisht.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...