Zyrtarët e lartë amerikanë takohen me ata rusë

15 Shkurt 2017 - 22:46      

Diplomatët e lartë dhe zyrtarët ushtarakë të Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, takohen nesër për të parën herë prej se është inauguruar administrata e presidentit amerikan, Donald Trump.

Sekretari amerikan i shtetit, Rex Tillerson, parashihet të takohet nesër me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, në Bon të Gjermanisë.
Ky është takimi i nivelit më të lartë ndërmjet zyrtarëve amerikanë dhe rusë, prej 20 janarit të këtij viti, kur është inauguruar presidenti Trump.

Zëdhënësja e Ministrisë së jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, nuk ka specifikuar se për çka do të diskutojnë Tillerson dhe Lavrov, por vetëm theksoi se bisedimet e tyre kanë të bëjnë me “raportet bilaterale që kishin hyrë në rrugë pa krye nga administrata e mëparshme amerikane”.

Nga ana tjetër, shefi i shtatmadhorisë së përbashkët të Shteteve të Bashkuara, gjeneral Joseph Dunford, po ashtu, planifikon të takohet nesër me kolegun e tij rus, gjeneral Valery Gerasimov, në Baku të Azerbajaxhanit.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...