Foto: Reuters

Mattis: Aleanca është një shtyllë themelore për SHBA-në

15 Shkurt 2017 - 14:34      

Sekretari i ri amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, ka deklaruar se NATO është “shtylla themelore” e bashkëpunimit trans-atlantik.

Mattis, këto deklarata i bëri në takimin e parë me ministrat e mbrojtjes në selinë e Aleancës së Veri-Atlantike në Bruksel, shkruan KP.

Riafirmimi i angazhimit amerikan në aleancë vjen pas komenteve përçmuese të presidentit Donald Trump.

Por Mattis përsëriti edhe deklaratën e Trump se shumë vende të NATO-s kanë rritur shpenzimet ushtarake.

Takimi vjen në mes shqetësimit rreth lidhjeve të administratës së re me Rusinë, 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...