Kryeministri malazez Rusisë: Larg Malit të Zi

14 Shkurt 2017 - 23:12      

Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviq, i bëri thirrje Rusisë dhe aleatëve të saj brenda Malit të Zi që të ndalojnë destabilizimin e këtij vendi, në përpjekje për të parandaluar anëtarësimin e tij në NATO.

Markoviq tha se "ata që paralajmërojnë trazira në Mal të Zi apo jashtë tij duhet t'i mbajnë duart larg Malit të Zi".

Komentet e tij vijnë pasi partitë pro-ruse kanë dënuar thirrjen e prokurorit special të Malit të Zi, drejtuar Parlamentit, për t'iu hequr imunitetin dy udhëheqësve të lartë të opozitës, transmeton rel.
Andrija Mandiq dhe Millan Knezheviq, udhëheqës të partisë opozitare Fronti Demokratik, e cila ka qëndrime pro Kremlinit, dyshohet se kanë qenë të përfshirë në një komplot, tetorin e kaluar, për të vrarë kryeministrin e atëhershëm të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq.

Prokurori Milivoje Katniq do që atyre t'iu hiqet imuniteti dhe të gjykohen për konspiracion kriminal dhe nxitje të "akteve kundër rendit kushtetues dhe sigurisë në Mal të Zi".
Parlamenti do të votojë për imunitetin e tyre më 15 shkurt.
Mandiq dhe Knezheviq, të cilët i mohojnë akuzat, kanë paralajmëruar luftë civile në Mal të Zi për shkak të kërkesës së Markoviqit për anëtarësim në NATO.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...