Meksika i kundërpërgjigjet Trumpit, gati të ndalojë misrin nga SHBA-të

14 Shkurt 2017 - 10:47      

Meksika është blerësi më i madh i misrit amerikan dhe senatori meksikan Armando Rios Piter, ka thënë se këtë javë do të prezantojë një faturë nëse Meksika dëshiron të blejë misër nga Brazili dhe Argjentina, duke iu shmangur SHBA-ve.

Kjo është njëri prej veprimeve konkrete nga Meksika si reagim ndaj kërcënimeve të vazhdueshme të presidentit Trump ndaj shtetit meksikan.

“Do të dërgojë një faturë për misrin që ne e blejmë nga Amerika dhe së shpejti do ta blejmë nga Brazili ose Argjentina”, ka thënë Rios Piter për CNN-in në protestën kundër Trumpit që u mbajt në Mexico City, transmeton Koha.net.

“Është mënyrë e mirë që t’u tregojmë atyre se marrëdhënia armiqësore ka pasoja, por shpresoj që kjo do të ndryshojë”.

Fermerët amerikanë vetëm gjatë vitit 2015 kanë përfituar 2.4 miliardë dollarë nga shitja e misrit në Meksikë.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...