Rumania referendum për reforma anti-korrupsion

14 Shkurt 2017 - 09:50      

Parlamenti rumun unanimisht ka pranuar propozimin e presidentit të vendit që të mbahet referendumi rreth reformave anti-korrupsion.

Qeveria rumune pas protestave masive, ka tërhequr nga procedura propozimin e ligjit kundërthënës, i cili do të mbronte shumë zyrtarë nga ndjekja penale shkaku i korrupsionit.

Krijuesi i këtij propozimi, ministri i Drejtësisë javën e shkuar ka dhënë dorëheqje, derisa theksoi nevojën e uljes së tensionimit në këtë shtet me 20 milionë banorë.

Presidenti Klaus Iohannis, ish-lider i partisë opozitare të qendrës së djathtë dhe kritik i këtij ligji diskutabil, tani duhet të konfirmojë kornizën kohore për mbajtjen e referendumit. Ai duhet të konfirmojë vullnetin e popullit lidhur me këtë çështje. 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...