Foto: Reuters

Dorëhiqet këshilltari i Trumpit

14 Shkurt 2017 - 08:18      

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Donald Trump, Michael Flynn, ka dhënë dorëheqjen për kontaktet e tij me Rusinë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë.

Flynn është akuzuar se ka diskutuar për sanksionet amerikane me ambasadorin rus përpara se Trump mori detyrën.

Ai thuhet se ka mashtruar zyrtarët rreth kësaj bisede.

Më herët, mediat amerikane njoftuan se Departamenti i Drejtësisë e kishte paralajmëruar Shtëpinë e Bardhë për këto kontakte muajin e kaluar.

Ata thanë se Flynn mund të shantazhohet nga Rusia.

Demokratët e lartë kanë bërë thirrje që Flynn të pushohet nga ajo pozitë.

Është e jashtëligjshme që personat jo zyrtarë të merren me diplomacinë amerikane. Biseda e Flynn e realizuar me ambasadorin rus thuhet të jetë bërë para se ai të emërohet këshilltar në administratën e re. 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...