Gjykata ndalon festimin e Ditës së Valentinit në Pakistan

13 Shkurt 2017 - 16:13      

Një gjykatë në Islamabad të Pakistanit e ka ndaluar shënimin e Ditës së Valenitnit në të gjitha vendet publike në këtë shtet.

Gjykata e Lartë e Islamabadit (IHC), sot po ashtu, ka urdhëruar që mediat lokale të mos publikojnë asgjë që ndërlidhet me këtë ditë, ka thënë paraqitësi i lëndës në gjykatë, Abdul Waheed.

Ky person ka kërkuar që gjykata të marr vendim kundër promovimit të Ditës së Valentinit, pasi ai beson se mediat e shkruara dhe ato elektronike e paraqesin këtë datë sikur të ishte pjesë e kulturës lokale.

Majid Bhatti, jurist në këtë gjykatë, ka konfirmuar se urdhëri i saj vlenë për gjithë Pakistanin.

Dita e Valentinit shkakton përgjigje të përziera nga pakistanezët, ndërsa shumë prej tyre paraqesin vërejtje mdaj saj, duke i cituar mësimet fetare.

Presidenti i Pakistanit, Mamnoon Hussain, vitin e kaluar kishte kërkuar që njerëzit të mos e shënonin Ditën e Valentinit, duke thënë se nuk paraqet traditë myslimane, por është pjesë e traditës perëndimore.

“Dita e Valentinit nuk ka lidhje me kulturën tonë dhe do të duhej t’i shmangemi”, pat thënë ai.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...