Oracle ka ngritur padi masive kundër Google

11 Shkurt 2017 - 12:03      

Oracle ka ngritur një padi masive kundër kompanisë Google për marrje të kodit të saj, transmeton koha.net.

Dy gjigantët e teknologjisë ka disa vite që janë duke “luftuar” me njëra-tjetrën për rastin se a duhet Google t’i paguaj Oracle-s miliarda dollarë për pjesë të kodit të kopjuar nga Java (një gjuhë programuese në pronësi të Oracle), të cilën e kanë përdorur në Android (që është nën pronësi të Google).

Bëhet fjalë për disa pjesë të kodit që quhen Aplikimi i Ndërfaqeve të Programit (APIs), që është teknologjia që lejon programe të ndryshme kompjuterike të “komunikojnë” me njëra-tjetrën.
Derisa qe shumë vite herë ka fituar njëra anë e herë tjetra, rezultati është se Google nuk është gjetur fajtore për të paguar Oracle-n për Java, e duket se Oracle ka shumë pak gjasa që të fitojë multi-miliardat që shpreson, transmeton koha.net.

Në maj të vitit të kaluar, Oracle ka humbur rastin gjyqësor për këto akuza.
Edhe pse është gjetur se Google në fakt ka kopjuar disa pjesë të kodit nga Java, ata kanë argumentuar se me kopjimin nuk kanë shkelur të drejtat e autorit, që do të thotë se Google ka mundur ta përdor atë.
Dhe juria gjyqësore prej 10 personave kanë qenë njëzëri me Google ndërsa Oracle ka apeluar këtë vendim.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...