WhatsAppi përforcon sigurinë e mesazheve

10 Shkurt 2017 - 19:48      

WhatsAppi pohon se është njëri prej shërbimeve më të sigurta për mesazhe sepse ofron enkriptimin “end-to-end”. Kjo do të thotë se nëse ndonjë mesazh përgjohet, nuk do të ketë ndonjë mënyrë për ta lexuar atë.

Tani ky aplikacion i mesazheve ka prezantuar përditësimin më të madh të sigurisë, duke sjell dy hapa të rinj në procesin e verifikimit.

Këto dy hapa të verifikimit të llogarisë pengojnë personat nga aktivizimi dhe dërgimi i mesazheve përmes një telefoni tjetër duke përdorur numrin e një përdoruesi tjetër. Ata nuk mund të aktivizojnë llogarinë pa një kod me gjashtë numra.

Ky kod do të kërkohet kur dikush tenton të hyjë në llogari me një pajisje të re. Ky opsion është testuar te disa telefona që prej muajit nëntor, por ka filluar të shfaqet në aplikacionin për Android, iOS dhe Windows.

Aktivizimi i këtyre dy opsioneve mund të bëhet duke shkuar te “settings”, pastaj klikoni “Account” dhe pastaj shtypeni opsionin “Two-step verification”.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...