“Kontakti me alienët sjell fundin e njerëzimit”

9 Shkurt 2017 - 12:53      

Lucianne Walkowicz, një astrofizikane në “Adler Planetarium” të Çikagos, ka thënë për “NBC News” se kontakti me jashtëtokësorët do të sillte fundin e njerëzimit.

“Nëse ne i dërgojmë shpesh mesazhe, me qëllim që të kemi vëmendjen e një civilizimi më inteligjent, ky civilizim mund të mos ketë qëllime të mira ndaj nesh”, u shpreh Walkowicz.

Por, nga ana tjetër ajo pranoi se ekziston edhe mundësia që alienët ta ndihmojnë botën tonë.

“Kontakti me UFO-t mund t’i japë fund njerëzimit, por edhe mund të shtojë cilësinë e jetës në Tokë. Nuk mund ta dimë me siguri”, tha astrofizikania.

Edhe Stephen Hawking mendon se ne po luajmë me zjarrin duke u munduar që të kontaktojmë jashtëtokësorët. Ai beson se nëse alienët e zbulojnë planetin tonë, mund të duan ta pushtojnë ose kolonizojnë atë.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...