Nougat kalon në më shumë se një për qind të pajisjeve Android

8 Shkurt 2017 - 17:41      

Versioni i fundit i sistemit operativ Android, Nougat, ka kaluar shifrën e 1 për qind të shpërndarjes të së gjithë telefonave Android.

Me kombinim të versioneve 7.0 dhe 7.1, ky sistem tani zë 1.2 për qind të të gjitha pajisjeve me sistemin Android, raporton GSM Arena.

Ndërkohë, sipas të dhënave të fundit, sistemi Lollipop ka më së shumti shpërndarje me 32.7 për qind të shtrirjes, ndërsa Marshmallow është i dyti me 30.7 për qind.

Në krahasim me Androidin, versioni i fundit i sistemit operativ të Apple-it, iOS 10 zë 76 për qind të të gjitha pajisjeve të kompanisë.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...