WhatsApp vjen me dy veçori të reja

4 Shkurt 2017 - 22:47      

Facebook ndoshta është distancuar nga postimi i vendndodhjes mes miqve në aplikacionin e tij, por WhatsApp duket se po lëviz në këtë drejtim.

Kjo e re që ka dalë në versionin beta të programit më popullor të mesazheve, tregon se WhatsApp ka zhvilluar një gjurmim të vendndodhjes në kohë reale që mund të përdoret mes miqve.

Kjo quhet “Live Location Tracking” në programin beta, dhe që aktualisht është në Android (versioni 1.16.339) dhe në iOS (versioni 2.17.3.28). Për momentin ai i jep mundësi përdoruesve të aktivizojnë për një periudhë të caktuar kohe Live Location Tracking. Gjatë kësaj kohe përzgjedh personat që do të mund të ndjekin saktësisht vendndodhjen tuaj në aplikacion.

Por gjithashtu ka dhe një opsion tjetër, shkruan TechCrunch “Enabled Indefinitely”, që mund të aktivizohet, transmeton tch. Ajo aktivizohet kur përpiqesh të takohesh me miqtë në një vend me njerëz. Ose mund të përdoret vetëm për anëtarët e familjes. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...