Vetura mahnitëse e Aston Martin-Red Bull AM-RB 001 [foto/video]

16 Shkurt 2017 - 10:26      

Vetura mahnitëse e Aston Martin dhe Red Bull do të ketë motorin V12 me asistencë të një motori hibrid, transmeton koha.net.

Aston Martin ka prezantuar super veturën AM-RB 001 i cili do të ketë motorin 6.5 litërsh V12.

Ky motor do të ketë shtatë shpejtësi. Çmimi do të jetë prej 2.3 milion euro e shitjet e para nisin në vitin 2019.

E gjithë vetura do të peshojë vetëm rreth 900 kilogram ndërsa motori i tij do të prodhoj 900 kuaj fuqi, transmeton koha.net.

AM-RB 001 është i dizajnuar që të jetë sa më afër veturave të Formula One ndërsa do të vij në dy versione, njëri për rrugë e tjetri vetëm për gara.

Kjo veturë shpejtësinë nga 0 në 100 kilometra në orë e arrin për vetëm 2 sekonda, para se ta arrijë shpejtësinë maksimale mbi 322 kilometra në orë.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...