Rolls-Royce raporton humbje rekorde mbi 4.6 miliardë funte

14 Shkurt 2017 - 17:47      

Një marrëveshje me mitmarrje dhe rënia e funtës kanë shtyrë gjigantin inxhinierik britanik Rolls-Royce drejt një humbjeje rekorde, transmeton koha.net.

Krijuesi i motorëve reaktivë ka raportuar një humbje rekorde prej 4.6 miliardë funte gjatë vitit 2016.

Megjithatë një shkurtim i kostos ka bërë që fitimi i kompanisë të jetë më i mirë se sa shumë ekspertë kishin planifikuar, transmeton koha.net.

Rolls-Royce ka pranuar që të paguajë 671 milionë funte për shkak të një dënimi për korrupsion në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA te autoritetet e këtyre vendeve si dhe ka humbur 4.4 miliardë funte nga kontratat që ndërlidhem me monedhën e funtës britanike.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...