Rolex 24, një test i qëndrueshmërisë për garuesit dhe tifozët

13 Shkurt 2017 - 11:55      

Njëzet e katër orë. 1.440 minuta. 86.440 sekonda. Njerëzit nuk mendojnë zakonisht për një ditë të plotë në sekonda, por për garuesit e garës Rolex 24 në Daytona, çdo sekondë ka vlerë.

Në Rolex 24, gara e vetme profesioniste me vetura që zgjat një ditë në Amerikë të Veriut, 55 ekipe në katër kategori (GT Daytona, GT Le Mans, Prototype Challenge dhe Prototype), garojnë të gjitha përnjëherë në shtegun 5.4 kilometra “Daytona International Speedway” , shkruan sot “Koha Ditore”.

Gara ka nisur këtë vit në ora 14:30 më 28 janar dhe përfundoi në rrethin e 659-të, apo pas 3775.5 kilometra, për të nxjerrë fituesin e përgjithshëm. Privimi nga gjumi ishte i paevitueshëm, dhe ishte bërë më vështirë për të qëndruar pas shiut gjatë natës dhe temperaturave që ranë.

Ekipet mund të bëjnë rotacion me pesë shoferë, dhe asnjë shofer nuk mund të garojë më tepër se 13 orë në përgjithësi, apo më tepër se katër orë në një periudhë gjashtorëshe. Gjatë ndërrimeve, shoferët mund të shtrihen për një sy gjumë në kamionët luksozë... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...