Klasikët e mrekullueshëm amerikanë në Kubë

5 Shkurt 2017 - 09:19      

Pesëdhjetë vjet më parë Shtetet e Bashkuara të Amerikës kishin vendosur të ndalonin shitjen e produkteve amerikane drejt Kubës, përfshirë edhe automobilat.

Vendimi i parë u mor më 1958, ndërsa më pas u zgjat nga presidenti John F Kennedy, në vitin 1960, në tri faza të njohura si “el bloque”, duke ndalur gjithë eksportin, përpos ushqimit dhe produkteve mjekësore, shkruan sot “Koha Ditore”.

SHBA-ja kishte marrë këtë vendim me qëllim që të ndalte sundimin shtypës komunist në Kubë dhe që të dekurajonte qytetarët që të niseshin si turistë drejt Kubës. Vendimi ndali kohën e Kubës edhe në industrinë e automobilizmit, pasi që asnjë automobil, biçikletë apo edhe kamion nuk u fut më në Kubë nga Amerika.

Si rezultat, ishulli verior i Karaibeve kishte ngelur prapa dhe në rrugët e vjetra të vendit qarkullojnë shumë klasikë amerikanë që megjithatë mbesin të mahnitshëm... (më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...