Golf lë anash modelet diesel për ato hibride

3 Shkurt 2017 - 22:22      

Seria e re e Golfit pritet të lë anash motorët e vegjël diesel për t’u përqendruar më shumë në teknologjinë 48-voltëshe micro-hibride.

Modeli i ri Mk7 Golf ofrohet me motorët 1.6-litra dhe 2.0-litra me 4 cilindra. Por gjatë lansimit të modelit të ri, shefi i Volkswagenit, Herbert Diess ka njoftuar se e ardhmja e motorëve të vegjël diesel është e paqartë për shkak të rritjes së kostos për teknologjinë.

“Golfi i ardhshëm – Mk4 – do të na drejtojë drejt veturave elektrike me 48-volt”, ka thënë Diess. “Mendoj se do të zëvendësojmë me këtë teknologji disa motor diesel. Veturat e reja do të jenë micro-hibride. Ato do të kenë perfomanca të ngjashme”.

Mk8 Golf pritet të debutojë në vitin 2020. Kjo veturë do të bazohet në platformën ekzistuese MQB, por do të jetë vetura e parë e VW-së që do të ketë teknologjinë me 48 volt. Kjo teknologji tashmë është prezantuar te modelet Premium siç janë Audi Q7 dhe Bentley Bentayaga.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...