BMW e McLareni bashkojnë forcat

1 Shkurt 2017 - 17:15      

BMW dhe McLareni zyrtarisht do të bashkojnë forcat për të fuqizuar motorët e gjeneratave të reja.

Dy kompanitë kanë njoftuar partneritetin strategjik për gjeneratën e re të motorëve me djegie me qëllim që të krijojnë fuqi më të madhe se ndonjëherë më parë.

Motorët e rinj, përpos që do të kenë fuqi më të madhe, po ashtu do të lirojnë më pak dyoksid karboni.

Dy kompanitë kanë bashkuar forcat edhe me katër kompani të tjera për të prodhimin e teknologjisë së re.

“Ky është projekt që do të forcojë të gjithë partnerët. McLaren Automotive ka reputacion të jashtëzakonshëm për ndërtimin e motorëve më të mirë në botë... do të vazhdojmë pafundësisht të dizajnojmë dhe të ndërtojmë motorët tanë dhe përfitimet nga ky projekt na mësojnë të ecim më shpejt drejt gjeneratës së re”, ka deklaruar shefi i McLarenit, Mike Flewitt, raporton Motor1, transmeton Koha.net.

Tashmë dihet se McLareni është duke punuar në krijimin e një superautomobili, pasardhës të F1. Kjo veturë pritet të vijë në vitin 2019 dhe do të ketë motor me 750 kuajfuqi e do të jetë i limituar në vetëm 106 njësi.

 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...