Bosch i paguan SHBA-së 327,5 milionë dollarë dëmshpërblim për motorët e trukuar

1 Shkurt 2017 - 14:56      

Kompania gjermane që prodhon pajisje për automjete “Bosch” njoftoi sot se do të paguajë në SHBA 327,5 milionë dollarë (rreth 305 milionë euro) si dëmshpërblim tek përdoruesit dhe shitësit e veturave në kuadër të skandalit “Volkswagen” me motorë diesel të trukuar.

“Bosch ka arritur me palët akuzuese një marrëveshje në SHBA për zgjidhjen e shumicës së padive civile në lidhje me veturat diezel të markave Volkswagen, Audi dhe Porsche”, njoftoi grupi gjerman.

“Bosch” akuzohet se ka ndihmuar “Volkswagen” të fshehë ekzistencën e pajisjes së paligjshme që ai vetë e kishte furnizuar.

Kjo pajisje i mundësonte 11 milionë veturave në botë që gjatë kontrolleve të dilnin më pak ndotëse nga realiteti. 

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...