Në 100 vjetorin e Josif Bagerit, shqiptarët ortodoksë në Maqedoni kërkojnë kujdes

16 Qershor 2015 - 09:51      

Në Shkup u shënua 100 vjetori i vdekjes së Rilindasit të njohur shqiptar, Josif Bageri, organizuar nga shoqata Josif Bageri.

Kjo ceremoni pati rëndësinë e saj për shkak të pranisë së dy personaliteteve të mirënjohura shqiptarëve ortodoksë, Branislav Sinadinovski dhe Branko Manojlovski, raporton ina.

Ata përmes kësaj ceremonie kanë përcjellë mesazhe të rëndësishme lidhur me komunitetin ortodoks shqiptarë në Maqedoni dhe të kaluarën e tyre të pasur që nga figura e rilindasit Josif Bageri, që i takon Rekës së Epërme, zona që nxori personalitete të shquara nga radhët e shqiptarëve ortodoks.

Profesori i mirënjohur Branislav Sinadinovski theksoi se ata po vazhdojnë rrugëtimin e Bagerit, një figurë emblematike e shqiptarëve në Maqedoni, i cili ka dhënë kontribut mbarëshqiptarë për kombin, gjuhën dhe shkollën shqipe.

“Duhet që sa më shpejt të ndërtojmë një muze mbi themelet e shtëpisë së tij, në Nistrovë, ku do të përkulen të gjithë shqiptarët dhe më pas atë pak që mundemi të bëjmë si shtet është të formojmë fondacion me emrin e tij dhe t’u jepen stipendi studentëve më të mirë, si dhe të sillet ligj për ndarjen e çmimit shtetëror me emrin Josif Bageri”, deklaroi Sinadinovksi.

Ai më tej theksoi se Josif Bageri dhe shumë veprimtarë të tjerë që trashëguan veprën dhe misionin e tij kombëtar ndihmuan në përhapjen e arsimit shqip ndër masat popullore.

Në këtë ceremoni fjalime përshëndetëse pati edhe Branko Manojlovski, një figurë e shquar e komunitetit shqiptar ortodoks, që ishte ndër të parët që shpalosi rrënjët kombëtare dhe misionin e zbardhjes së të vërtetës për shqiptarët ortodoks në Maqedoni. “Shqiptarëve ortodoksë duhet t’i njihni të gjithë, sepse ata janë fshehur, t’u jepni pozita dhe punë dhe t’i lironi, sepse ata nuk lirohen me muhabete dhe llafe”, theksoi Manojlovksi.

Në këtë ceremoni nuk lanë pa folur edhe kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti dhe kryetari i Shoqatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Fazli Veliu, ndërsa fjalime rasti patën edhe personalitete universitare dhe akademike që evokuan për veprimtarinë e Josif Bagerit.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...