Jevrem Brkoviqit i takon sivjet çmimi “Ali Podrimja”

14 Maj 2015 - 11:48      

Çmimi ndërkombëtar për letërsi “Ali Podrimja”, i Universitetit AAB, u nda për shkrimtarin e shquar malazez, Jevrem Brkoviq.

Në ceremoninë e ndarjes së këtij çmimi, që u mbajt në objektin e këtij kolegji, Agim Vinca, njëri nga anëtarët e jurisë, tha se Brkoviq e meriton këtë çmim pasi që është njëri nga krijuesit më të mëdhenj të kohës së ish-Jugosllavisë dhe i gjithë rajonit.
Po ashtu, ai tha se një arsye tjetër pse ju nda ky çmim këtij poeti është se me Ali Podrimjën ishin shokë të vjetër dhe kishin marrëdhënie shumë të mira miqësore në mes vete.

Brkoviq, gjatë fjalimit të tij e përmendi shumë shpesh emrin e Ali Podrimës, duke ju drejtuar me "vëlla". Ai tha se ky moment është madhështor, por njëkohësisht edhe i dhimbshëm që ai nuk është i pranishëm Aliu.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...