Pavijoni i Kosovës në Bienalen e Venecias me instalacion mix-media

29 Dhjetor 2014 - 13:32      

Kur artistja Flaka Haliti mori lajmin se do ta përfaqësojë Kosovën në Bienalen e Venecias, do të përjetonte emocion të dyfishtë. Ndiente privilegj por edhe përgjegjësi.

Gati pesë muaj para hapjes së Bienales ajo tashmë ka krijuar një ide se me çfarë do të prezantojë shtetin në ngjarjen më të madhe të artit pamor në botë, ani pse konceptin e veprës artistike ende nuk e ka finalizuar.

Vizitorët e edicionit të sivjetmë të Bienales së Venecias në Pavijonin e Kosovës, siç paralajmëron Haliti, do të mund të shohin një instalacion mix-media me madhësi të adaptuar në dimensionin e hapësirës së rezervuar për artin kosovar. Kosova vitin e ardhshëm prezantohet për herë të dytë në Bienale të Venecias.

Haliti, e cila jeton dhe vepron midis Prishtinës, Vjenës dhe Munihut, do të bëhet pjesë e edicionit të 56-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit bashkë me kuratorin Nicolas Schafhausen nga Gjermania, që njihet edhe si themelues i disa institucioneve kulturore në Evropë.

Ai aktualisht është drejtor i “Kunsthalle Wien” në Austri dhe drejtor strategjik i Fogo Island Arts, një iniciativë e “Canadian Shorefast Foundation”. Schafhausen ka qenë kurator i Pavijonit të Gjermanisë në edicionin e 52-të dhe të 53-të të Bienales.
Në një bisedë për gazetën, Haliti ka thënë se ndihet e privilegjuar që i është bërë ky nder nga Ministria e Kulturës, shkruan sot më gjerësisht Koha Ditore.

© KOHA.net

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...