Fotografia e vrasjes së ambasadorit rus në Turqi fiton garën e shtypit në botë

13 Shkurt 2017 - 16:49      

Burhan Ozbilici, fotograf i agjencisë Associated Press, ka fituar garën e Fotografisë së Shtypit në Botë me fotografinë e një polici turk duke qëndruar pranë trupit të vrarë të ambasadorit rus në Turqi.

Fotografia është bërë menjëherë pasi polici Mevlut Mert Altintas, 22 vjeç, ka vrarë ambasadorin Andrei Karlov në një galeri të arteve në Ankara, më 19 dhjetor.

Në fotografinë që ka fituar çmimin, Altintas, i veshur me kostum dhe kravatë, qëndron me armë në dorën e djathtë, të drejtuar kah dyshemeja, dhe me gishtin tregues të dorës së majtë të ngritur lart. Trupi i ambasadorit, ndërkaq, është në dysheme.

“Nga momenti që kam dëgjuar të shtënat, e kam ditur se ky është një moment historik, shumë serioz”, tha Ozbilici.

“E kam ditur se duhet të bëj punën time. Si gazetar, nuk kam mundur të ik”, shtoi ai.

Fotografia është shpërndarë gjithandej nëpër rrjete sociale.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...