Shuhet Al Jarreau, legjenda amerikane e xhazit

13 Shkurt 2017 - 10:22      

Al Jarreau, këngëtari legjendar amerikan i xhazit, shtatë here fitues e çmimit Grammy Awards, vdiq dje në moshën 76 vjeç, njoftoi menaxheri i tij.

Këngëtari amerikan i xhazit, me repertor të shumëllojshëm nga xhazi tek popi duke përfshirë Soulin dhe Funkun, vdiq në një spital të Los Anxhelosit disa ditë pasi kishte njoftuar tërheqjen nga skena për shkak të lodhjes, dhe disa orë përpara fillimit të ceremonisë së çmimeve Grammy.

“Prioriteti i tij i dytë më i rëndësishëm në jetë ishte muzika”, deklaroi menxheri i tij Joe Gordon në një komunikatë të publikuar në faqen e internetit të këngëtarit. “Ai nuk kishte një priopritet të tretë.

Prioriteti i tij i parë ishte të shëronte dhe të ngushëllonte ata që vuanin”. Lindur më 12 mars 1940 në Milwaukee, Alwyn Lopez Jarreau ishte djali i një pastori dhe i një pianisteje kishe. Që në moshë shumë të re ai këndoi në baret e qytetit të lindjes, ku zëri i tij nuk mbeti pa u vënë re. Më tej ai studio për psikologji, pa hequr dorë nga kënga. 

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...