“Rapsodët” e bashkuar për misionin me hip-hop

12 Shkurt 2017 - 11:22      

Megjithëse nuk ka 50 vjet që nisi të identifikohej, hip-hopi në fakt sot nuk është veç zhanër.

Është edhe subkulturë që në vete ngërthen një histori të evoluimit shoqëror bashkë me muzikën, shkruan sot “Koha Ditore”. Lindi në lagjet apo getot e New Yorkut të viteve ’70 nga rinia afrikano-amerikane, si stil ku artisti flet shpejt duke e përcjellë ritmin.

Në fundin e viteve ’80 dhe në fillimin e viteve ’90, kur edhe ky zhanër kaloi prej “epokës së artë” në “stil gangsterësh”, bashkë me vendet e tjera të botës u popullarizua edhe në Kosovë.

Grupe ose individë të caktuar gjetën veten në këtë lloj të muzikës, e cila në njëfarë forme lidhej mirë edhe me gjendjen e Kosovës. Problemet sociale të kohës bashkë me përditshmërinë e të rinjve ishin elementet që i dhanë shpirt një frymë të re të muzikës në vend.

“Te fontana”, “Te garazhi” ose te “Shkallët” ishin lokacionet në kryeqytet ku grupe të rinjsh bëheshin tok për të bërë muzikë në rrugë... (më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

comments powered by Disqus

038 249 105     info@koha.net    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...