Drejtori i Dokufestit ndjehet i fyer me refuzimin e vizës nga ambasada gjermane [video]

11 Shkurt 2017 - 20:20      

Drejtori ekzekutiv i “Dokufestit”, Eroll Bilibani, ka mbetur jashtë “Berlinales”, pasi i është refuzuar kërkesa për vizë.

Ngjashëm, edhe Agon Maliqi, një prej themeluesve të bllogut “Sbunker”, nuk ka mundur të marr pjesë në një samit të teknologjisë informative në Varshavë.

Një prej arsyetimeve të Ambasadës Gjermane në Prishtinë, sipas Bilibanit, ishte se nuk kishte ofruar dëshmi se do të kthehej në Kosovë.

Miq të tij i kishin ofruar mundësinë që me një procedurë të përshpejtuar ta merrnin vizën gjermane, por Bilibani thotë të ketë refuzuar.

Pamundësinë që Bilibani e Maliqi të marrin viza, ish-ministrja e Integrimit Evropian, aktualisht ambasadore e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, e ka quajtur të turpshme.


Drejtori i Dokufestit ndjehet i fyer me... by kohanet

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...