Mitrovica, 1910

11 Shkurt 2017 - 13:37      

E kishin dërguar nga Stambolli në Vilajetin e Kosovës që të raportonte. Redaksia e së përditshmes që botohej në Stamboll, “Tanin”, kishte vendosur në këtë detyrë Ahmet Sherifin, një korrespodent shumë i zoti i kësaj gazete.

Më 27 maj 1910, treni do ta linte atë në stacionin hekurudhor në Ferizaj, për ta filluar kështu raportimin e tij të përditshëm disamujor në një kënd të gazetës, që redaksia e kishte titulluar “Arnavutluk’ta Tanin” (Tanini në Shqipëri). Në mesin e shumë qendrave të vilajetit, ai do ta vizitonte edhe Mitrovicën, shkruan Shasivar Kabashi në Shtojcën për Kulturë të Kohës Ditore.

Urën e Ibrit që sot ndan shqiptarët dhe serbët në vija etnike, ne do ta kalojmë me karrocën që shoqëronte gazetarin nga kryeqyteti i dikurshëm. Do të futemi thellë nëpër sokakët e mëhallët e serbëve e shqiptarëve për të gjurmuar raportet e tyre; do të shëtisim qendrën e qytetit e do t’i përshkojmë lumenjtë e tij.

Do të futemi nëpër shkolla e institucione, e deri tek zyrat e kajmekamit... Do të flasim për natyrën, arkitekturën, doket e zakonet e këtij qyteti, në syrin e gazetarit stambollas... (Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

comments powered by Disqus

038 249 105     [email protected]    Sheshi Nënë Tereza pn, Prishtinë

Kjo faqe kontrollohet dhe menaxhohet nga KOHA. Të gjitha materialet në të, përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me copyright të KOHA-s dhe për to KOHA mban të drejtat e rezervuara. Materialet në këtë faqe nuk mund të përdoren për qëllime komerciale. Ndalohet kopjimi, riprodhimi, publikimi i paautorizuar qoftë origjinal apo i modifikuar në çfarëdo mënyre, pa lejen paraprake të KOHA-s. Shfrytëzimi i materialeve nga ndonjë faqe interneti a medium tjetër pa lejen e Grupit KOHA, në emër të krejt njësive që e përbëjnë (Koha Ditore, KohaVision, Koha.net, Botimet KOHA, KOHA Print dhe ARTA), është shkelje e drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale sipas dispozitave ligjore në fuqi. Të gjithë shkelësit e këtyre të drejtave do të ballafaqohen me ligjin.

Ec me kohën...